Gienek, Fryderyk i Targowisko

 

– Freddy! Co ty tutaj robisz? – zapytał dumiony Gienek widząc przyjaciela z pełnym portfelem pieniedzy przed głownym ołtarzem w kościele.
– Interesy robię. – odburknął Szop
– Interesy ? W Kościele?
– No co się dziwisz? Normalnie. – Fryderyk był wyraźnie rozdrażniony pytaniami – Ja tu mam taka listę, co Pan Bóg ma mi załatwić. Dużo pieniędzy, fajny samochód, dobre stopnie i żeby wiewiórka się chciała pójść ze mną do kina. To robię interes: jak to wszystko będzie, to dam Panu Bogu trochę pieniędzy. Ja rozumiem, że nie wszystko da się od razu załatwić, ale jestem gotowy wtedy więcej zapłacić. Wiesz, tak jak w necie: za szybką dostawę eksta kasa.
-Freddy! Czy ty szop jesteś czy jakiś turbo łoś?- Gienek złapał się za głowę – Jak ty możesz Pana Boga traktować, jak przekupkę na targowisku?
-No, jak to? Przecież było w Ewangelii, że w świątyni się składało ofiary żeby Pan Bóg ludziom coś załatwił, to myślałem, że tak można. – bronił się Fryderyk.
-No właśnie że nie! – Gienek wyrażnie tracił cierpliwość- Bo Jezus jak przyszedł do świątyni i zobaczył, że tam właśnie robią takie interesy, jak sprzedawanie baranków, gołębi, wymienianie pieniędzy, to wypędził wszystkich krzycząc: nie róbice z domu Ojca Mego targowiska!
-Ale przeciez kiedyś składali ofiary Panu Bogu! – bronił się Freddy.
-No taaak. I w Starym Testamencie jest dużo o tym, ale ofiary w straym testamencie nie były po to, by z Panem Bogiem coś załatwić, tylko były ofiarami za grzechy ludzi lub ofiarami dziękczynnymi, no i te ofiary były tyko zapowiedzią ofiary, jaką Pan Jezus złożył Bogu Ojcu umierając na krzyżu. Więc teraz jedyną ofiarą, jaką składamy, jest Ofiara Eucharystyczna, czyli Msza święta. – Gienek próbował tłumaczyć.
-Aha, Kumam! – Zawołał Szop – to znaczy że żeby z Panem Bogiem jakiś interes zrobić, to trzeba księdzu zapłacić, żeby nam Mszę świętą odprawił i wtedy to Pan Bóg musi się zgodzić, bo przecież Panu Jezusowi nie odmówi, co nie?
-Łapki mi opadają…. – załamał się mnich- No i właśnie że nie!
-No co nie? – zapytał Freddy.
-W tych twoich interesach chodzi o to, żeby było tak, jak ty chcesz. „Ma być tak i tak. I wszyscy, nawet Pan Bóg, mają się podporządkować.” A przecież Pan Jezus uczy nas czegoś zupełnie innego! Przez śmierć na krzyżu powiedział swojemu Ojcu: „patrz, ludzie nie chcą robić tego, co ty mówisz, popełniają grzechy, a ja chcę pełnic Twoją wolę i jestem gotów umrzeć za grzeszników, byle tylko pokazać im, jak bardzo ich kochasz! Moja wola się nie liczy. To jak możesz teraz tą ofiarę, jaką Jezus złożył ze swojego życia, wykorzystywać do swoich „Bądź-Wola-Moja” celów? No tragedia i dramat w ogóle!
-Eee. No to ja już nie wiem…. Po co zatem daje się pieniądze do kościoła? -Freddy podrapał się za uchem.
-To proste przecież. – Gienek zaczął tłumaczyć – Kościół jest naszym współnym domem modlitwy, więc wszyscy musimy się o ten dom troszczyć. Żeby było ciepło, żeby było światło, żeby było ładnie, a nie byle jak, żeby ksiądz miał jak do chorego do szpitala dojechać, a jak z harcerzami na obóz jedzie i Mszę im odprawia, to żeby mógł sobie plecak i buty kupić, żeby jak ktoś jest biedny w parafii, to żeby mu można było pomóc. I tak dalej. Tak jak w rodzinie: jeden troszczy się o drugiego: a w prawdziwej kochającej się rodzinie przecież się nie handluje, tylko sobie pomaga.
Eeee. No tak. – Westchnął Fryderyk – No ale Wiewiórka…
No a Wiewiórka, to wiesz. Oa pracuje w policji i czasem jest bardzo zajęta, dlatego może wygląda na to, ze nie ma czasu umówić się z tobą, ale z tego co mi opowiadała, to….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.