III Niedziela Adwentu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– No cześć, co robisz? – zagadnął Gienek księdza Piotra, który siedział w pokoju nad jakimiś książkami.
– Przygotowuję homilię na niedzielę.- rzucił za siebie ksiądz nie odrywając wzroku od książki.
– a jak to się robi? – zapytał pluszowy zakonnik.
– czytam najpierw czytania dla siebie, modlę się, zapisuję różne myśli, potem szukam podobnych fragmentów w innych miejscach Pisma Świtego, znów zapisuję, co mi się najbardziej podobało i tak dalej. A potem na koniec sięgam po jakiś komentarz na przykład Ojców Kościoła.
– A co to są Ojce Kościoła? – zapytał zwinięty w kłębek Fryderyk, którego rozmowa dwóch przyjaciół najwyrazniej wyrwała z poobiedniej drzemki na fotelu.
– Nie co, a kto. I nie Ojce, a Ojcowie. To tacy bardzo pobżzni i mądrzy ludzie, którzy żyli dawno, dawno temu i psali bardzo mądre i ciekawe komentarze do Pisma świętego. – wytlumaczył ksiądz.
– aaa no to fajnie. A kto to są….- próbował kontynuować Freddie, ale Gienek mu przerwał:
– No i co wymysliłeś dzisiaj?
– a nawet ciekawe rzeczy. Bo dziś Ewangelia jest o Janie Chrzcicielu.
– a to ten gościu, co jadł szaraki oraz miód, i nosił płaszcz z Elbląga? – błysnął Fryderyk
– eeee. no nie zupłlnie. Jadł miód. owszem, ale szarańczę a nie szaraki, a płaszcz był z sierści wielbłąda raczej. – poprawił ksiądz Piotr
– aa, no to prawie zgadłem!
– no, prawie.
– No ale co z tym Janem ? – dopytywał się Gienek. Niby pamietał całą historię o Janie Chrzcicielu, wiedział o tym, że przychodziły do niego tłumy ludzi, by słuchać tego, co mówił, ale i tak zawsze lubił, jak ksiądz opowiadał im biblijne historie, bo zawsze coś nowego było do odkrycia.
– No ludzie przychodzili do Jana i pytali go: „co mamy robić?”
– no to sami nie wiedzieli? Trzeba rano wstać, iść do pracy, zarobić pieniądze, by potem można było kupić sobie prezenty pod choinke. Być przez chwilę zadowolonym, a potem znów od początku, do pracy, żeby….- rzucił Fryderyk
– no, aleś wymyślił…. – Gienek pokiwal głową z politowaniem.
– no, co…. – jęknął Szop.- że niby co źle? aaa. no tak .Wtedy nie było jeszcze choinek, tak?
– no, wiesz, nie tylko to. Bo z tego, co mówisz, to by wynikało, ze najważniejszą rzeczą na świecie są pieniądze. – zaczął wyjasniać ksiądz Piotr – A przecież tak nie jest. I w sumie ci, którzy przychodzili do Jana, to wiedzieli, że coś jest w ich życiu nie tak, że źle robią, bo właśnie tak za tymi pieniedzmi ganiają. Ale nie bardzo wiedzieli, jak to naprawić i czy w ogóle da się cokolwiek jeszcze naprawić. I Jan daje im bardo proste wskazówki: bądź uczciwy w tym, co robisz i dziel się z innymi, tym co masz. Nie mówi o jakiś niezwykle skomplikowanych rzeczach, ale mówi prosto. Tak, żeby każdy, nawet najmniej wykształcony, mógł zrozumieć: dziel się tym, co masz, z tymi, którzy nie mają. Nie oszukuj, nie wymuszaj pieniędzy od innych, nie stosuj przemocy. Proste, co nie?
– no niby proste do zapamiętania, ale jak to zrobić? – zadumał się Fryderyk
– no i słuszne pytanie. Bo w sumie bez Pana Jezusa bardzo trudno jest zrobić coś takiego, jak odwrócenie się od grzechów. Tu potrzeba łaski. I Pan Jezus właśnie tę łaskę chce nam dać. A my, jeśli rzeczywiście chcemy być szczęśliwi nie tylko chwię, ale zawsze, mamy tę łaskę przyjąć i z jej pomocą to wszystki wprowadzić w życie. Ale o tym to będziemy czytać w innym fragmencie Ewangelii. A teraz, jeżeli nie macie nic innego do roboty, skoczcie na dół i pomóżcie w przygotowywaniu naszych parafialnych paczek dla ubogich. I powiedzcie Dianne, ze ja przyjdę, jak skończę homilię. – ksiądz pomachał im na pożegnanie i pochylił się znów nad książkami.
– no fajnie. Ja już lece! – zawołał Gienek i podreptał do biura parafialnego, gdzie czekało na posegregowanie i rozdanie wiele przyniesionych przez parafian kolorowych pakunków, paczek i toreb z prezentami dla ubogich.
– jak to było? – starał się sobie przypomnieć Fryderyk – „kto ma dwie suknie, niech da temu, kto nie ma?”….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.